| Inne

Polska na łyżwiarskiej mapie świata. Jak dostać mistrzostwa?

Natalia Maliszewska (fot. Getty Images)
Natalia Maliszewska (fot. Getty Images)

Międzynarodowa Unia Łyżwiarska przyznała Polskiemu Związkowi Łyżwiarstwa Szybkiego prawo do organizacji mistrzostw Europy 2021 i mistrzostw świata juniorów 2022 w short tracku. Decyzja ta już teraz daje pewność, że od momentu powstania aż do sezonu 2021/22 na Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim będą rozgrywane minimum jedne międzynarodowe zawody w roku. – Rozmowy z ISU nigdy nie są łatwe – mówi prezes PZŁS Rafał Tataruch i opowiada, co zadecydowało o tym, że kolejne imprezy są przyznawane Polsce.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Arena Lodowa powstała w 2017 roku i już w pierwszym sezonie istnienia miała okazję organizowania światowej imprezy. Mistrzostwa świata juniorów 2018 to zasługa negocjacji poprzedniego zarządu i prezesa Romana Derksa, który obecnie zarządza Areną.

Wywalczenie praw do organizacji kolejnych zawodów zapisać można już na konto nowego zarządu PZŁS i prezesa Tatarucha. W tym sezonie na Arenie Lodowej ponownie zorganizowany zostanie Puchar Świata panczenistów, w przyszłym roku mistrzostwa Europy w short tracku, a za dwa lata – mistrzostwa świata juniorów. – I cały czas walczymy o więcej – zapewnił prezes PZŁS w rozmowie z TVPSPORT.PL.

– Imprezy mistrzowskie są rozdawane w takim trybie, że gospodarza poznajemy na kilka lat przed. Inaczej jest z Pucharami Świata, których organizatorów ISU ogłasza niedługo przed sezonem. Aplikujemy o to, by organizować je w kolejnych latach – zaznacza. Na torze długim Puchar Świata w Polsce będzie rozegrany po raz drugi z rzędu i niedługo może stać się niemal stałym elementem w kalendarzu. PZŁS chce także, by w naszym kraju zostały zorganizowane zawody tego kalibru w short tracku.

– W przyszłym sezonie Puchar Świata mają Niemcy i Holendrzy, a my pozostajemy w gotowości – jakby coś się stało, jesteśmy gotowi być w rezerwie. Złożyliśmy aplikację na następny sezon i tam, moim zdaniem, są szanse na to, byśmy dostali prawo do organizacji – mówi Tataruch. Trudno przypuszczać, by w nadchodzącym sezonie Drezno lub Dordrecht wycofało się z organizacji (od nikogo innego Polska nie mogłaby "przejąć" imprezy, ze względu na to, że ISU rozdziela dokładnie po dwa Pucharu Świata dla Europy, Azji i Ameryki w każdym roku). Ewentualne zawody w przyszłości wydają się być jednak jak najbardziej realne.

Elise Christie, Suzanne Schulting (fot. Getty Images)
Elise Christie, Suzanne Schulting (fot. Getty Images)

Jak dostać mistrzostwa?

– Rozmowy z ISU nigdy nie są łatwe, bo każdy ma swoje argumenty – opowiada prezes PZŁS. O mistrzostwa Europy w 2021 roku aplikowały także Soczi (Rosja), Bormio (Włochy) i Mińsk (Białoruś). – Szczerze mówiąc najbardziej obawialiśmy się Soczi. Mińsk ma podobną sytuację do nas, bo organizują przed nami Puchar Świata na torze długim, a później – jeszcze w tym samym sezonie – finał Pucharu Świata Juniorów. Ilościowo na torze długim jest więc podobnie. Nie dostali short tracku, być może dlatego, że u nas jednak ta dyscyplina jest na wyższym poziomie – tłumaczy Tataruch.

Sytuacja z pewnością nie była oczywista. O ile w rywalizacji z Mińskiem polska oferta rzeczywiście mogła wygrać dzięki ostatnim wynikom, o tyle od Rosjan i Włochów musiała być… po prostu lepsza. Szczególnie, że Soczi, które w ostatnich latach nie organizowało poważniejszej imprezy w łyżwiarstwie i z pewnością chce powrotu do kalendarza.

– Nie wiemy, co zaproponowali Rosjanie i Włosi. Wysyłamy "papierowe" prezentacje do ISU, rozmawiamy z przedstawicielami. Dlaczego nas wybrali? Trudno powiedzieć, bo zarząd ISU debatuje w ścisłym gronie i nie ujawnia swoich argumentów. Widocznie nasza taktyka negocjacyjna i projekt, który przesłaliśmy spodobały się – zaznacza Tataruch. – To niesamowicie dobrze rozwijająca się dyscyplina w Polsce. Prawie komplet ludzi przyszedł na Puchar Świata na długim torze, sporo osób oglądało też w telewizji. Sama organizacja była także na wysokim poziomie – to ocena osób z ISU, a o jej wiarygodności świadczy to, że dostaliśmy Puchar Świata także na następny sezon – dodał.

Poprzednimi imprezami polscy organizatorzy zapewnili sobie zaufanie Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej. Do tego także wspomniane wyniki sportowe, dobre negocjacje i… stulecie związku, które wypadnie w 2021 roku. – Potrzebujemy dużej imprezy na jubileusz – chcemy w ten sposób celebrować 100 lat istnienia związku – zapewnił prezes PZŁS.

– A zatem stulecie, rozwój dyscypliny, dobra organizacja, dobra Arena, fajny klimat i kibice, którzy go tworzą – wymienia. To czynniki, które sprawiły, że Polska wygrała tę rywalizację. W walce o mistrzostwa świata juniorów 2022 okazała się natomiast w oczach ISU lepsza od Montrealu, Krasnojarska i Salt Lake City.

Kamila Stormowska (fot. Getty Images)
Kamila Stormowska (fot. Getty Images)

Zysk bezgotówkowy

Jak to jest z finansami przy organizacji dużych imprez łyżwiarskich? W zeszłym sezonie Tomaszów Mazowiecki skorzystał na tym, że właśnie z powodu problemów tej materii wycofał się Berlin. – Dostajemy sporą dotację od ISU, ale to nie starcza na wszystko. Nasza w tym rola, by pozyskać odpowiednie środki z budżetu ministerstwa, miasta, marszałka czy sponsorów w ten sposób, by pokryć cały budżet imprezy. Traktujemy to jako ogromną promocję, ale taka promocja kosztuje – tłumaczy Tataruch.

To właśnie wspomniana promocja jest największym zyskiem z organizacji imprezy. Oraz to, że polscy kibice będą mogli zobaczyć najlepszych łyżwiarzy świata na własne oczy. – Na szczęście nie musieliśmy dokładać – mówi Tataruch na temat imprez, które PZŁS zorganizował w poprzednich latach. – Koszty się zbilansowały i można powiedzieć, że jesteśmy do przodu – nie dołożyliśmy ani złotówki, a pozyskaliśmy promocję i nowych kibiców, których przybywa i którzy ciągle z nami są – dodał.

Zapowiedź łyżwiarskiego święta

Przed nami zatem kolejne wielkie imprezy. – Na Pucharze Świata na torze długim planujemy około 2200 miejsc. Póki co jest prawie 2000, ale myślimy nad zrobieniem jeszcze mobilnej trybuny – zapowiedział Tataruch. Równie duże trybuny mają być na zawodach shorttrackowych. – Śmiem twierdzić, że na mistrzostwach Europy czy mistrzostwach świata juniorów wszystkie miejsca będą zapełnione. Chcielibyśmy około dwóch tysięcy miejsc. Będziemy rozmawiali z Prezesem Derksem, żeby jak najlepiej to zapracowało – stwierdził.

Międzynarodowe imprezy na Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim:
2017/18 – mistrzostwa świata juniorów (2-4 marca 2018) w short tracku
2018/19 – Puchar Świata (7-9 grudnia 2018) i Puchar Świata juniorów (24-25 listopada) w łyżwiarstwie szybkim
2019/20 – Puchar Świata (22-24 listopada 2019) w łyżwiarstwie szybkim
2019/20 – mistrzostwa świata juniorów (21-23 lutego 2020) w łyżwiarstwie szybkim
2020/21 – mistrzostwa Europy (15-17 stycznia 2021) w short tracku
2021/22 – mistrzostwa świata juniorów (4-6 marca 2022) w short tracku

Zobacz też
Alpejski Święty Graal. "Tu oddziela się herosów od... pacjentów"
fot. Gettyimages
polecamy

Alpejski Święty Graal. "Tu oddziela się herosów od... pacjentów"

| Inne 
20 lat minęło... Zobacz debiut Stocha w Pucharze Świata!
(fot. TVP1)

20 lat minęło... Zobacz debiut Stocha w Pucharze Świata!

| Skoki 
Walka o kolejne medale. Sprawdź piątkowy program w Planicy
Polscy skoczkowie podczas dnia medialnego (fot. Justyna Skubis/ TVP Sport)

Walka o kolejne medale. Sprawdź piątkowy program w Planicy

| Inne 
Pierwsze medale MŚ i treningi skoczków. Sprawdź czwartkowy program w Planicy
MŚ Planica 2023: program i terminarz w czwartek 23.03.2023

Pierwsze medale MŚ i treningi skoczków. Sprawdź czwartkowy program w Planicy

| Inne 
MŚ Planica: sprawdź program na środę. Polki wystąpią w kwalifikacjach
MŚ Planica 2023: terminarz w środę 22.02. O której godzinie starty Polaków?

MŚ Planica: sprawdź program na środę. Polki wystąpią w kwalifikacjach

| Inne 
Najnowsze
Bramkarz Polaków przyznaje: chciałbym to cofnąć
tylko u nas
Bramkarz Polaków przyznaje: chciałbym to cofnąć
F
Marcin Iwankiewicz
| Hokej / Reprezentacja 
John Murray (fot. PAP/Michał Meissner)
Pierwszy Polak w elicie! Wielkie zaproszenie dla Szymańskiego
Jakub Szymański (fot. Getty)
tylko u nas
Pierwszy Polak w elicie! Wielkie zaproszenie dla Szymańskiego
foto1
Michał Chmielewski
Nie tylko "Lewy" i Szczęsny. Polacy z szansami na dublety
Robert Lewandowski zdobył już krajowy puchar, Łukasz Skorupski może to uczynić niebawem (fot. Getty)
polecamy
Nie tylko "Lewy" i Szczęsny. Polacy z szansami na dublety
Jakub Ptak
Jakub Ptak
"McTomadona" i wszystko jasne. Napoli nowym liderem Serie A!
Scott McTominay w środku (fot. Getty Images)
"McTomadona" i wszystko jasne. Napoli nowym liderem Serie A!
| Piłka nożna / Włochy 
Sportowe historie - Trzy charaktery [REPORTAŻ]
Sportowe historie - Trzy charaktery (fot. TVP Sport)
Sportowe historie - Trzy charaktery [REPORTAŻ]
| Lekkoatletyka 
Duże rozczarowanie w Poznaniu. To zaważyło o stracie punktów
Mikael Ishak i Filip Jagiełło po golu dla Kolejorza (fot. PAP).
polecamy
Duże rozczarowanie w Poznaniu. To zaważyło o stracie punktów
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Sportowy wieczór (27.04.2025)
Sportowy wieczór (27.04.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Sportowy wieczór (27.04.2025)
| Sportowy wieczór 
Do góry